På lördag bär det av till varmare breddgrader, närmare bestämt Jordanien. Jag hoppas att det blir lika bra som när vi var där för två år sedan. Den gången hade vi vissa betänkligheter; landet gränsar till Syrien, Israel, Saudiarabien, Irak och Egypten – kanske inte de trevligaste grannarna, och när vi var där sist var det upplopp och oroligheter i Egypten. Men Jordanien visade sig vara ett land med mycket intressant att se och väldigt trevliga människor. Visst blev man lite nervös när man blev stoppad femtioelva gånger på Dead Sea Highway av beväpnade militärer, men alla sa ”Welcome to Jordan” och sen var det bara köra vidare.
De som har mycket bra minne kanske kommer ihåg ett inlägg jag gjorde om att jag skrev synopsis till en bok som utspelade sig i Jordanien. Men sedan blev det för svårt med research så jag la ner det. Får se om jag tar upp det igen nu. Det finns onekligen mycket som kittlar fantasin. Vad sägs om en skramlande ökenjeep med skotthål i framrutan?
Eller alla myllrande gränder i Aqaba med försäljningsstånd som säljer allt ifrån kryddor till…
ja den här dräkten som jag blev påprackad och av förklarliga skäl inte har använt en enda gång på två år!
Det låter både härligt och spännande! Hoppas att ni får det riktigt skönt och avkopplande.
Tack snälla Anneli! Och när jag kommer hem räknar jag med att det är vår här! (in my dreams, antagligen!)
Ha det helt underbart skönt, det är du/ni värda 🙂
Tack 🙂
Åh vad spännande det låter. Hoppas du får en trevlig resa.
Tack Kati!
Åh vad kul! Passa på att researcha så mycket du kan. Man vet aldrig när det kan komma till pass. Själv åker jag ju till Grekland i aprl och ska hämta så mycket information jag kan eftersom mina karaktärer befinner sig där under en resa.
Önskar dig en underbar och lyckosam resa! Kram!
Visst är det bra när man kan förena nytta med nöje! Vart i Grekland ska ni?
Rhodos :-). Mina karaktärer håller sig på fastlandet men jag tror jag ska kunna få de svar jag behöver ändå.
Vad härligt det låter Anna. Skönt att komma iväg till värmen, och smart att kombinera det med research också 🙂 Önskar dig en trevlig resa!
Kram Ann
Tack Ann! Ja, nu längtar man efter värmen! Kram
Du får säkert användning för den under nästa resa till Jordanien 😉